Sveučilišni diplomski studij Logopedija

Razina studija: sveučilišni diplomski studij
Nositelj diplomskog sveučilišnog studija Logopedija: Sveučilište u Rijeci
Oblik studija: redoviti studij
Trajanje studija: 4 semestara (2 godine)
ECTS bodovi: 120 ECTS
Akademski naziv: sveučilišni magistar/magistra logopedije (mag. logoped.)

Ukratko o logopediji:

Logopedija je disciplina koja snažno povezuje znanja i vještine iz područja medicine, lingvistike, psihologije te obrazovanja.
Logopedija je znanost koja se bavi ljudskom komunikacijom i to prevencijom, dijagnostikom i terapijom poremećaja komunikacije, govora, glasa, jezika i gutanja. U središtu praktičnog i znanstvenog rada u području logopedije su svi procesi i funkcije povezani s percepcijom i proizvodnjom govora, znakovnoga i pisanoga jezika, oblicima neverbalne komunikacije te poremećaji gutanja.
Logoped radi u različitim sustavima (zdravstvo, odgoj i obrazovanje, socijalna skrb, privatna praksa, znanstvene ustanove) što podrazumijeva rad u timu s drugim stručnjacima. Osim individualnoga rada, logoped pruža i grupne terapije i savjetovanja. Logopedske usluge namijenjene su korisnicima svih životnih dobi (od vrlo rane dojenačke dobi do osoba treće životne dobi).

Više informacija pronađite na stranicama Europskog udruženja logopeda (CPLOL) čiji je član i Hrvatsko logopedsko društvo.
Za uspješan rad osim kompetencija stečenih na studiju logopedije, važne su dobre komunikacijske vještine i uredne psihomotoričke sposobnosti, strpljenje i volja za neposredan rad s ljudima.

Kompetencije koje se stječu završetkom studija i mogućnost zapošljavanja nakon završetka studija:

Kompetencije koje se stječu na diplomskom studiju Logopedija (znanja, vještine, samostalnost i odgovornost) konkurentne su i praktično primjenjive na tržištu rada Republike Hrvatske, regije i Europske unije. Nakon završenoga diplomskog studija Logopedija studenti imaju mogućnost vertikalne mobilnosti upisom na doktorske studije u području društvenih znanosti, biomedicine i zdravstva ili interdisciplinarnom znanstvenom području, sveučilišne specijalističke studije te specijalizacije u različitim znanstvenim područjima.


Interna mobilnost studenata, unutar samog Sveučilišta u Rijeci, omogućava se upisom izbornih predmeta sa zajedničke liste izbornih predmeta Sveučilišta te izvršenje obveza izbornih predmeta na ostalim fakultetima u sastavu Sveučilišta. Studij Logopedija sudjeluje u mikro-kvalifikaciji Jezične tehnologije i digitalna obrada teksta koji strukturirano omogućuje studentima studija Logopedija upis određenih predmeta Filozofskog fakulteta i Fakulteta informatike i digitalnih tehnologija. Međunarodna mobilnost studenata omogućena je kroz Erasmus program mobilnosti koji provodi Europska unija za mobilnost studenata te studenti borave sve više na europskim sveučilištima na kojima pohađaju nastavu i polažu ispite. Studenti se potiču da se u što većoj mjeri uključe u međunarodne programe razmjene, posebno suradnja sa sličnim programima u Hrvatskoj i sa srodnim studijima u okruženju.


Studijski program omogućava horizontalnu i vertikalnu prohodnost studenata na druga sveučilišta, kako u zemlji tako i u inozemstvu. Sveučilište u Rijeci je od 2019. dio Europske mreže Mladih sveučilišta za budućnost Europe (YUFE – Young Universities for the Future of Europe), unutar koje je posebno olakšana i poticana mobilnost studenata na 9 različitih europskih sveučilišta – University of Maastricht, University of Antwerp, University of Bremen, University of Essex, University Tor Vergata Rome, University Carlos III Madrid, Eastern Finland University, University of Cyprus, Nikolaus Copernicus University Torun. Uključivanjem Sveučilišta u Rijeci u mrežu sveučilišta YERUN dodatno se proširuju oblici i dosezi međunarodne suradnje.

Mogućnost zapošljavanja i nastavak studija

Magistri i magistrice logopedije mogu se zaposliti u sustavima zdravstva, odgoja i obrazovanja, znanosti, socijalne skrbi, privatnoj praksi, institucijama lokalne zajednice i nevladinom sektoru. Mogu samostalno pružati stručnu podršku u području slušanja, govornog i znakovnog jezika, potpomognute i socijalne komunikacije te glasovnih sposobnosti.

Skip to content