Studij Logopedija obilježava Međunarodni dan svjesnosti o mucanju

Međunarodni dan svjesnosti o mucanju, obilježit će konferencijom za medije u utorak, 22. listopada 2024. u 10 sati na početku Molo Longa.

Prisutnima će se obratiti

  • doc. dr. sc. Karolina Lice, predsjednica Hrvatskog logopedskog društva i vanjska suradnica na Studiju Logopedija Sveučilišta u Rijeci
  • izv. prof. dr. sc. Ana Leko Krhen, Edukacijsko-rehabilitacijski fakultet Sveučilišta u Zagrebu
  • doc. dr. sc. Suzana Jelčić Jakšić, dipl. log., Certified European Fluency Specialist, Studij Logopedija Sveučilišta u Rijeci, dugogodišnja predsjednica Hrvatske udruge za pomoć osobama koje mucaju ”Hinko Freund”, osoba koja muca
  • Jelena Hauser, studentica Logopedije, predsjednica Udruge studenata logopedije UNIRI ”Logokaz”
  • Marija Maduna, studentica Logopedije (predstavit će radionice za učenike pod nazivom ”Govor koji teče”)
  • Dora Biloš, studentica Logopedije, osoba koja muca (predstavit će Grupu za samopomoć osoba koje mucaju)

Ove godine Međunarodni dan svjesnosti o mucanju obilježava se pod motom ”Moć slušanja”.

U Hrvatskoj ovaj dan obilježavamo u Rijeci i Zagrebu obasjavanjem gradskih simbola tirkiznom bojom. U dogovoru s Lučkom upravom Rijeka, dizalice na Molo Longu, poznate ”riječke žirafe”, u noći s utorka na srijedu, 22. na 23. listopada 2024. zasvijetlit će u tirkiznoj boji, koja je zaštitni znak toga Dana, a Grad Zagreb će tirkiznom bojom prigodno osvijetliti Meštrovićev paviljon. Ovime se simbolično povezuju Rijeka i Zagreb, dva grada i dva sveučilišta na kojima se školuju budući logopedi, stručnjaci koji će pomagati i ljudima koji mucaju.

Mucanje je jedan od najpoznatijih govornih poremećaja, koji se javlja najčešće u ranom djetinjstvu. Zahvaća i do 11 % populacije djece do četvrte godine života, a oko 1 % odraslih osoba. Već od rane dobi može ga pratiti visoka razina socijalne anksioznosti te tako ostaviti negativne posljedice na mentalno zdravlje ove populacije. Zato se Međunarodni dan svjesnosti o mucanju (International Stuttering Awareness Day – ISAD) počeo obilježavati 1998. godine na inicijativu Amerikanca Michaela Sugermana, koji je želio da se neznanje o ovom govornom poremećaju i nerijetka diskriminacija osoba koje mucaju zamijeni znanjem, prihvaćanjem i poštovanjem ljudskih različitosti. U Hrvatskoj se obilježava od 2000., a 2009. godine na inicijativu Hrvatske udruge za pomoć osobama koje mucaju ”Hinko Freund”, Hrvatski sabor proglašava 22. listopada Danom svjesnosti o mucanju u Hrvatskoj.

TEKST: UNIRI

Skip to content