Studij Logopedija Sveučilišta u Rijeci postao je partner na međunarodnom projektu čiji je nositelj University College Cork, Irska. Doc.dr.sc. Maja Kelić članica je tima od 13 istraživača iz 7 zemalja.

Maximising the benefits of intervention research to support language and communication in children

Cilj projekta je osigurati maksimalnu korist intervencija u području dječjeg jezika i komunikacije. 10% djece ima trajne jezične teškoće koje utječu na obrazovanje, odnose i dobrobit. Iako istraživanja pokazuju da su mnogi terapijski pristupi učinkoviti, postoje značajne prepreke u njihovom korištenju na način koji osigurava najveću učinkovitost, odnosno korist:

1) nekonzistentni i neprecizni opisi intervencija,

2) nepotpuni detalji o korisnicima intervencije i

3) značajna varijabilnost u mjerama ishoda intervencije.

Ove nedosljednosti dovode do teškoća u usporedbi studija učinkovitosti. Projekt osigurava međunarodnu perspektivu u razvijanju prioriteta i konsenzusa za rješavanje ovih ključnih prepreka u 7 zemalja (Irska, UK, SAD, Australija, Finska, Austrija, Hrvatska). Krajnji je cilj projekta izrada međunarodno dogovorenih zajedničkih standarda izvještavanja o jezičnim intervencijama. Na ovaj će se način povećati učinkovitost intervencija i postupak povezivanja istraživanja i prakse te povećati jednakost u pristupu intervencijama imajući na umu perspektivu svih dionika intervencije: djeteta, obitelji i pružatelja usluga.

Projekt traje do 31. svibnja 2028. i financiran je s 2,493,765.30 €.